Przejdź do zawartości

Dyskusja:Pentium 4

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Generalnie artykuł jest pełen błedów northwood występował w wersji C (pominiętej całkowicie) z magistralą 800 oraz HT najszybyszy model miał 3400mhz najwolniejszy 2400.

dobrze by było wspomnieć o tym ze w tym samym czasie istniała konkurencja (amd)

Pentium 4M

[edytuj kod]

Ja na dziś już nie mam siły, ale wypadałoby jeszcze dołożyć parę słów na temat Pentium 4M. Postaram się to zrobić w tym tygodniu, chyba, że ktoś mnie ubiegnie.

Przy okazji, ciekaw jestem jak się spodoba nowa wersja artykułu.

Usunąłem akapit dotyczący mobilnego układu P4, ponieważ burzył on układ artykułu. Procesory podzielone są według typu rdzenia i warto byłoby trzymać się tej konwencji. Jak ktoś ma czas i ochotę, może wyciągnąć istotne elementy z usuniętego fragmentu i dołączyc je do akapitu o P4 Northwood.

Nieścisłości w informacji o pamięci RAM

[edytuj kod]

"Procesory począwszy od 1,7 GHz współpracowały już z pamięciami SDRAM na szynie 100 MHz i 133 MHz"

Wszystkie P4 Willamette mogły współpracować z pamięciami SDRAM. To z jakimi układami pamięci procesory współpracowały zależało od chipsetu płyty głównej. Procesory na S-478 na 100% działały z SDRAM, a później DDR SDRAM. Pierwsze chipsety dla procesorów na S-423 pracowały z RDRAM. Były to bodajże procesory taktowane zegarem rzędu 1.4-2.0GHz, ale tylko na rdzeniu Willamette.


Rodziny Pentium 4 i pokrewne:

[1] Willamette (Socket-423) - Pentium 4

[2] Willamette (Socket-478) - Pentium 4 & Celeron

[3] Northwood (Socket-478) - Pentium 4 & Pentium 4HT & Celeron

[4] Prescott (Socket-478) - Pentium 4 & Pentium 4HT & Celeron D

[5] Prescott (Socket-775) - Pentium 4 & Pentium 4HT & Celeron D

[6] Gallatin (Socket-775) - Pentium 4 Extreme Edition

[7] Cedar Mill (Socket-775) - Celeron D

[8] Smithfiled (Socket-775) - Pentium D

[9] Presler (Socket-775) - Pentium D


nie zgadzam sie

[edytuj kod]

Struktura wewnetrzna procesora to jak najabardziej informatyka, jest tworzona przeciez dla realizacji konkretnych programow. Struktura wewnetrzna wynika z zapotrzebowania programisty i pod oprogramowanie jest budowana i optymalizowana. Elektronika byloby zajmowanie sie poziomami sygnalow RECS i PAC czy RST albo sposobem pracy szyny adresowej ;) Opisywanie struktury wewnetrznej procesora (rejestry, sposob realizoacji instrukcji) to wciaz informatyka.

Rozumiem ze coraz wiecej "informatykow" zajmuje sie pseudokomputerologia czy antyinformatyka, piszac w narzedziach typu .NET czy Java ktore z informatyka maja coraz mniej wspolnego, jednak nie dezawuowalbym ludzi ktorzy jeszcze sa w stanie zrozumiec jak dziala komputer i zbudowac udowadnialny algorytmicznie, niezawodny, twardy, powtarzalny i dzialajacy system ;) a nie system obslugi bledow w obsludze bledow podczas realizacji wyjatkow.

Informatyka - nauka zajmujaca sie przetwarzaniem informacji (struktur danych) wedlug okreslonych algorytmow z wykorzystaniem narzedzi technicznych ;) (troche uproscilem, ale 98% mgr inz informatyki nie potrafi podac definicji kierunku ktory ukonczylo; ciekawe kiedy powstanie system operacyjny i oprogramowanie ktore bedzie tak glupie jak czlowiek ;) ).

informacja nieprawdziwa

[edytuj kod]

"Rodzina Pentium konkuruje odwiecznie z procesorami AMD Athlon"

Czy Pentium-90 konkurowalo z procesorami AMD Athlon? Ciekawe w jaki sposob, skoro pojawilo sie 8 lat przed nimi ;)

Fakt. Wywaliłem to zdanie, nawet nie miało wartości encyklopedycznej :) --pawelkg 10:29, 16 cze 2006 (CEST)[odpowiedz]

Core Duo i Core 2 Duo

[edytuj kod]

To nie sa procesory z rodziny pentium 4. To osobna nowa koncepcja nie powinny na moje widnieć w dziale o Pentium 4. Sprawdźcie na angielsko języcznej stronie


Ja też dopisuję się do tego stwierdzenia. Procesory Pentium D były ostatnimi procesorami noszacymi nazwę Pentium (co również przyznał sam Intel) - więc wartoby usunąć stąd ten fragmencik o Core2Duo i stworzyć oddzielny artykuł na temat tych procesorów. Obibok1 20:01, 2 lip 2007 (CEST)[odpowiedz]

Z racji, że fragment o Core2Duo jest krótki, postanawiam go usunąć. Jeżeli moderatorzy stwierdzą, że ma mimo wszystko tymczasowo tutaj zostać to proszę o jego przywrócenie. Obibok1 20:05, 2 lip 2007 (CEST)[odpowiedz]
Trochę się rozpędziłem pisząc o CoreDuo, więc dobrze, że ktoś to "posprzątał".--Runciter 18:37, 6 paź 2007 (CEST)[odpowiedz]

Northwood z FSB 800 MHz - nie ma o nim wzmianki.

[edytuj kod]

Nie jestem ekspertem, ale chcę zwrócić uwagę na pewien szczegół.W komputrze z którego piszę mam procesor Pentium 4 Northwood,z 512kB Cache na szynie FSB 800MHz (cokół 478). W artykule nie ma niestety żadnej wzmianki o istnieniu takiego procesora (Northwood, FSB 800MHz) pomimo, że zamieszczone obok zdjęcie przedstawia właśnie taki egzemplarz.


Tak ma Pan rację, był to Pentium 4 z literką C z szyną 200Mhz (realnie 800Mhz)z HT, ja posiadałem model 2.4 Ghz , w roku 2003 w maju kosztował około 840 zł.